این پژوهش به بررسی روش های درمان سرطان و روش های درمان و پیشگیری از سرطان می پردازد
وقتی سلول‌های قسمتی از بدن شروع به رشد کنترل نشده کند، سرطان ایجاد می‌شود. سلول‌های نرمال به‌صورت طبیعی رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند ولی سلول‌های سرطانی این‌گونه نیستند. رشد آنها ادامه می‌یابد و از محدوده توده سلول‌های طبیعی، تجاوز می‌کند. با وجودی که انواع مختلفی سرطان شناسایی شده ولی تمام آنها در یک ویژگی مشترک هستند و آن رشد خارج از کنترل سلول‌هایشان است.
انواع مختلف سرطان، به شکل‌های متفاوت رفتار می‌کنند. مثلا سرطان ریه و سرطان سینه، دو نوع بیماری کاملا متفاوتند. آنها با سرعت‌های مختلف رشد می‌کنند و به‌صورت متفاوتی به درمان پاسخ می‌دهند.
به همین دلیل است که افراد مبتلا به سرطان، نیاز به درمان‌هایی دارند که به‌صورت اختصاصی روی بیماریشان اثر کند. گاهی اوقات، سلول‌های سرطانی از غده‌ جدا شده و به سایر قسمت‌های بدن از طریق گردش خون و سیستم لنفاوی منتشر می‌شوند. آنها به محل‌های جدیدی منتقل شده و در آن‌جا مستقر می‌شوند و غده‌های جدیدی تولید می‌کنند. وقتی این حالت ایجاد شود به آن متاستاز گفته می‌شود. به سرطانی که به این صورت در بدن پخش شود، سرطان متاستاتیک گفته می‌شود. حتی اگر سرطان از محل اولیه خود، به یک جای جدید در بدن پخش و انتشار یابد، هنوز با عنوان ارگانی که اولین‌بار از آن‌جا شروع شده، نامیده می‌شود. مثلا سرطان پروستاتی که به استخوان‌ها انتشار یافته، همچنان سرطان پروستات نامیده می‌شود یا اگر سرطان سینه به ریه انتشار یابد، همچنان به‌عنوان سرطان سینه شناخته می‌شود. به بازگشت سرطان، در فردی که به‌نظر می‌رسد بعد درمان، علایمش کاملا برطرف شود، عود بیماری گفته می‌شود.